Wojskowa podróż historyczna

W dniu 23 maja br. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim odbyli wojskową podróż historyczną, zatytułowaną „Militarne tradycje i współczesność naszego regionu”.
Uczniowie razem z wychowawcą klasy Panem Robertem Kołczyńskim i opiekunem wojskowym mjr rez. Sławomir Miszczukiem, odwiedzili żołnierzy 7 Dywizjonu Lotniczego w Nowym Glinniku, gdzie zapoznali się z historią powstania jednostki, jej tradycjami, sprzętem i uzbrojeniem będącym na wyposażeniu jej żołnierzy. Uczniowie mogli usiąść za sterami prawdziwego „Sokoła” – śmigłowca, którego większość widywała dotychczas jedynie podczas przelotów nad Tomaszowem. Prosto z jednostki pojechaliśmy do Spały gdzie zapaliliśmy znicz na grobie generała Tadeusza Buka, współtwórcy kawalerii powietrznej i pierwszego dowódcy odrodzonego na ziemi ojczystej 7 pułku ułanów lubelskich, który będąc dowódcą wojsk lądowych zginął w tragicznym locie do Smoleńska. 
 
Kolejnym etapem naszej podróży był Anielin, gdzie poległ pierwszy partyzant polskiego września, dowódca Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego major Henryk Dobrzyński „Hubal”. Na symbolicznym szańcu zapaliliśmy znicz oddając hołd żołnierzowi – kawalerzyście i bohaterowi polskiego września. Z Anielina udaliśmy się do Poświętnego. Tam odwiedziliśmy niezwykła osobę – pułkownika Mariana Zacha. Stworzone w jego domu prywatne muzeum białej broni polecamy wszystkim pasjonatom militariów. Zbiór robi naprawdę niesamowite wrażenie, a opowieści Pana Mariana stanowią dodatkową „wisienkę” na tym niezwykle apetycznym militarnym torcie. Nasza podróż pozwoliła nam odkryć i poznać wiele nieznanych nam faktów z dziejów regionu Tomaszowa, oraz, a właściwie przede wszystkim niezwykłych ludzi – świadków tragicznych często losów żołnierza polskiego na ziemi tomaszowskiej. 
 
To wszystko nie byłoby jednak możliwe, bez jak zwykle niezawodnego wsparcia ze strony dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej Pana generała brygady doktora Stanisława Kaczyńskiego, który udostępnił nam do dyspozycji wojskowy autokar, za co bardzo serdecznie dziękujemy.
 
 
Tekst i zdjęcia: mjr rez. Sławomir Miszczuk